Apartmány pod Mariánskými schody

Adresa: Údolní 176, Desná v Jizerských horách    Mobil rezervace : 722 505 596 (8.00 - 20.00 hod.)  Email : info@apartmanyvjizerkach.cz

Historie obce

Historie obce, kde se nacházejí Apartmány

Naše ubytovací zařízení se nachází v atraktivní lokalitě libereckého kraje, v klidném prostředí na okraji městečka Desná v Jizerských horách. Město Desná leží na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš (v nadmořské výšce 554 m) a nachází se poblíž soutoku říček Černá a Bílá Desná nedaleko Tanvaldu.
Částmi města jsou:
• Desná I, což je Desná a Sovín v údolí Bílé Desné
• Desná II, tak označujeme Potočnou a Pustiny, domácí říkají za vodou
• Desná III, je část obce Černá Říčka, Dolní Polubný, Merklov, Ničovy Domky, Novina a Souš

Obec byla založena v roce 1691 hrabětem Albrechtem Maxmiliánem Desfoursem, po němž byla pojmenovaná Desfoursdorf. Horalé ji však začali podle říčky nazývat Dessendorf (Desná).
Časem se zde za pomoci malých potůčků rozmohla sklářská výroba – broušení a mačkání. Sklářské podnikání připomíná v Desné i architektonicky zajímavá Riedlova vila (dnes muzeum a informační středisko), postavená pro Josefa Riedla v italském stylu roku 1895 a pseudogotická Riedlova hrobka na svahu nad sklárnou.

Roku 1839m založil Dr. Josef Schindler v Desné po vzoru Priessnitzových lázní v Jeseníku tzv. studenou léčbu. Lázně, kde jediným léčebným prostředkem byla zdejší voda a oblíbené kneipování, žili čilým společenským ruchem. Doktor Schindler, který byl duší celého projektu, později odešel jako úspěšný lékař do Jeseníku a lázně tak zanikly. Dnes je připomíná pouze pamětní deska na jednom z objektů za bývalou Riedlovou vilou.
K dalším památkám města patří jednolodní pseudogotický kostel Nanebevzetí Panny Marie z roku 1903 a taktéž pseudogotický starokatolický kostel, postavený v letech 1889 – 1890. Zajímavostí je, že jinde nepříliš rozšířené starokatolické vyznání, bylo pro podhůří Jizerských hor na konci 19. století poměrně běžné.

Roku 1916 se obec nechvalně proslavila díky protržení přehrady na Bílé Desné, jejíž vody zničily část obce a vyžádali si i lidské oběti, které připomíná památník v Desné I. Pamětní deska je připevněna na balvanu, který zpěněné vody přinesly na toto místo z hor.

V minulosti zažívala Desná velký rozmach průmyslu. Byla zde výroba porcelánu sklářství, hutnictví a textilní průmysl.